Rehberlik ve Psikolojik Danışma Konu Anlatım Videoları

Kişilik temelli yaklaşımdır. Kuramını Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisine dayandırmıştır. Meslekleri insanla veya insan olmayanla ilgilenmeyi gerektiren meslekler olarak ikiye ayırmıştır.

Roe’ya göre; anne – baba tutumları çocukların meslek seçimlerinin esas belirleyicisidir. Bu nedenle meslek gelişimi, bireyin çocukluk yıllarında geliştirilen ilgilere ve bu ilgilerin temelinde yatan gereksinimlerin nasıl karşılandığında bağlıdır. Üç tip anne – baba tutumundan söz edilebilir:

  • Ebeveynler çocuğa karşı soğuk, ihmal edici ve reddedici tutumlar sergilerse, çocuklar ileride diğer insanlarla çalışmaktan ve işbirliği yapmaktan hoşlanmaz ve kaçınır. İnsanlarla ilgili meslekleri seçse bile insanları obje olarak görürler.
  • Ebeveynler sıcak ve kabul edici davranışlarsa, çocuklar ileride diğer insanlarla çalışmaktan hoşlanırlar. Serbest bırakan ve destekleyen anne – baba tipidir.
  • Aşırı derecede çocuğun üzerine düşen anne – baba: Koruyucu ve aşırı beklenti içinde olan anne babalar, çocukta bağımlılık geliştirirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here