Rehberlik ve Psikolojik Danışma Konu Anlatım Videoları

Dünyada rehberlik çalışmaları

Rehberlik çalışmaları 20. yüzyıl başlarında Amerika’da ortaya çıkmıştır. Rehberlik uygulamaları ilk olarak meslek seçimine-iş bulmaya yönelik başlamıştır. 1908 yılında Boston’da Parsons bir büro açarak iş arayanlara yardım hizmetleri vermeye başlayarak ilk rehberlik çalışmasını yapmıştır. Bu büroda kendisine “işe yerleşme isteğiyle” başvuran kişilerin niteliklerini, yetenek ve ilgilerini saptayarak, sahip oldukları bu özelliklere uygun bir işe yerleştirme hizmetini sürdürüyordu. Parsons, 1909’da “Meslek Seçimi” adlı bir kitap yazarak mesleki rehberlikle ilgili kavramları ve hizmetleri açıklamıştır. Bu nedenle Parsons rehberlik hareketinin “babası” olarak gösterilir.

1910 yılında Amerika’da APGA (Amerikan kişilik hizmetleri ve rehberlik derneği) kuruldu. Rehberlik, ilk kez A.B.D.’ de 1913 yılında eğitim sistemine alınarak sistemli bir şekilde gelişmeye başlamıştır. Eğitime girdiği bu ilk dönemde rehberlik anlayışı, düzeltici ve çare bulucudur. Bu rehberlik anlayışı geleneksel anlayışı temsil eder. 1960’lardan itibaren insancıl anlayışın gelişmesine bağlı olarak gelişimsel rehberlik anlayışı öne çıkmıştır.

Türkiye’de rehberlik çalışmaları Türkiye’de rehberlik çalışmaları 1950’li yıllarda başlamıştır. 1953-54 yılında ilk defa Gazi Eğitim Enstitüsü, Pedagoji ve Özel Eğitim Bölümleri ders programlarına rehberlik dersi konulmuştur. 1955’de Ankara Demirlibahçe ilkokulunda ilk rehberlik merkezi açılmıştır. 8. Milli Eğitim Şurasında 9. sınıf “Yöneltme” sınıfı olarak kabul edilmiştir. 1970-71 öğretim yılında 24 okulda rehberlik uygulamaları resmen başlatılmış. 9. Milli Eğitim Şurasında alınan kararlar sonucunda 1974-75 öğretim yılında bütün orta dereceli okullarda yaygın olarak rehberlik çalışmaları başlatılmıştır. Bu düzenlemede rehberlik uygulamaları sınıf öğretmenlerinin sorumluluğuna verilmiştir. 1983 yılında MEB’ına bağlı Özel Eğitim, Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü kurulmuştur. Daha önce açılan RAM’larda bu daireye bağlanmıştır. 1989 yılında ise Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (PDR-DER) kurulmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here