Rehberlik ve Psikolojik Danışma Konu Anlatım Videoları

  1. Eğitim Alanında Rehberlik: Bireylerin kendi yetenekleri ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda en iyi şekilde yetişmesi ve çevrelerine sağlıklı bir şekilde uyum sağlaması için yürütülen rehberlik hizmetleri, eğitimin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Eğitim kurumlarının özelliklerine, imkanlarına ve hedeflerine göre farklı rehberlik hizmetleri ortaya konabilir.
  2. Sağlık Alanında Rehberlik: Sağlık alanında, koruyucu ruh sağlığı hizmeti olarak rehberlik etkinliklerinin, programlı olarak yürütülmesi gerektiği yaygınlaşan bir düşüncedir. Özellikle insanların hastalanmasını önlemeye yönelik koruyucu hekimlik hizmetlerinde ve birey hastalandığında sağlık kuruluşlarından nasıl yararlanacağı konusunda verilir. Bir çeşit bilgilendirme sürecidir.
  3. Sosyal Yardım Alanında Rehberlik: Sosyal yardım alanında hizmet sunan kurumların işlevleri arasında rehberlik hizmetleri önemli yer tutar. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumu, Kızılay Derneği, vb.
  4. Endüstri Alanında Rehberlik: Endüstri alanındaki sanayi kuruluşları, işçi sendikaları, İş ve İşçi Bulma Kurumu gibi kurumlarda da rehberlik hizmetlerine yer verilmeye başlanmıştır.
  5. Adalet ve Güvenlik Alanında Rehberlik: Cezaevlerinde, ıslahevlerinde, orduda, emniyette psikolojik danışmanlar görev almakta ve rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri sunmaktadırlar. Bunun yanı sıra aile mahkemelerinde aile danışmanlığı hizmetleri de rehberlik faaliyeti olarak sürdürülmektedir.
  6. Spor Alanında Rehberlik: Sporcuların psikolojik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak spor alanında rehberlik yapılmaktadır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here