Eğitimde Kullanılan Ölçme Araçları Konu Anlatım Videoları

Ölçme ve Değerlendirme Soru Çözüm Videoları

Duyuşsal davranışlar kolaylıkla gözlemlenip ölçülemezler. Genellikle öğrencinin kendi duyuşlarını rapor etmeleriyle ölçülür. Öğrenci kendi duygularını anlayıp değerlendiremez ise verdiği cevaplar geçersiz olur. Öğrenci kendi duygularını anlamakla birlikte açığa vurmak istemeyebilir ya da kendini toplumda kabul gören duyuşsal özelliklere sahip olarak göstermek isteyebilir. Böylece yine geçerlik düşer. Ölçme sonuçlarının yorumlanmasında ve kullanılmasında da bazı zorluklar çıkabilir. Kişilik testleri duyuşsal alanda kullanılan testlerdendir.

  1. İlgi Envanterleri: Öğrencilerin hoşlanıp hoşlanmadıkları eylemleri, tercihlerini belirler (hobiler). Boş zamanda isteyerek yapılan faaliyetler. Öğrencilerin tercih ettikleri, hoşlandıkları, zamanlarını verdikleri, haz ve mutluluk duydukları nesne ve etkinliklere olay eğilimlerini ortaya çıkaran ölçme araçlarıdır.
  2. Tutum Ölçekleri: Öğrencinin bir derse karşı olumlu tutumu varsa o derste başarılı olur çünkü daha çok çalışır. Mevcut olup olumlu olumsuz tavır takınılan durumlar. Duyuşsal özellikler doğrudan gözlenemediği için bireyin kendinde var ya da yok olduğunu ifade ettiği tutumlar ölçülür. Tutum ölçekleri bir nesne ya da etkinliğe (örneğin ülkesini sevme, matematik dersine olan ilgi) bireyin eğilimini ölçer.
  3. Gözlem Tekniği: Değerlendirme doğrudan gözlenerek yapılabilir. Araç kullanarak yapılırsa daha duyarlı, geçerli ve güvenilir olur. Kim gözlenecek, kim gözleyecek, hangi koşullarda yapılacak ve hangi özellikler gözlenecek à önceden belirlenmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here